HomeGüvenlik Bildirgesi

Güvenlik Bildirgesi

Dikkat Etmeniz Gereken Güvenlik Noktaları

Sayın Kullanıcımız,

Rubik Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. (Rubikpara veya Şirket) olarak, kullanıcılarımızın işlem güvenliklerini sağlamak adına, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun, ilgili Yönetmelikler ve Tebliğler ile sair tüm mevzuata uygun şekilde, teknolojinin imkân verdiği, alınabilecek tüm önlemleri alıyoruz. Yeni oluşan veya oluşması muhtemel tehditleri proaktif olarak yakından takip ediyor ve önlemek için gerekli teknolojik, idari ve hukuki güncellemeleri ivedilikle sağlıyoruz. Bunlarla birlikte, sizin de işlemlerinizi bilinçli bir kullanıcı olarak yapmanız ve gerekli kişisel önlemleri almanız, hizmet ve servislerimizden güvenli bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Dolandırıcılık, virüs atağı, sahtekarlık, yetkisiz işlemler gibi saldırılara maruz kalmamak için dikkat etmeniz gereken bazı temel hususlara ve karşı karşıya kalabileceğiniz risklere dikkatinizi çekmek isteriz;

 • Rubikpara üzerinden yapmak istediğiniz işlemlerin tamamını, adres çubuğuna https://www.rubikpara.com/ adresini girerek ve çıkan kilit simgesini görerek yaptığınızdan emin olun.
 • Rubikpara hesaplarınıza erişmek için kullanacağınız şifreyi, doğum tarihi, telefon numarası, ardışık rakamlar (örn. 1234), aynı rakamlar (0000) gibi kolay tahmin edilebilir bilgiler kullanarak oluşturmayın.
 • Size e-posta yoluyla gönderilen, başka internet sitelerinde ya da sohbet uygulamalarında ve benzeri kanallarda paylaşılan bağlantılara güvenmeyin ve tıklamayın. Bu bağlantılar sizi Rubikpara taklidi olarak yapılan ve şifre bilgilerinizi çalmak için tasarlanmış taklit sitelere yönlendirebilir.
 • Rubikpara hesabınıza bağlanmak istediğinizde, kayıtlı cep telefonunuza tek kullanımlık bir SMS şifresi gönderilecektir. Bu şifreyi Rubikpara hiçbir zaman sizden telefon, e-posta ve benzeri kanallar üzerinden paylaşmanızı istemez. Lütfen şifrenizi hiç kimseyle paylaşmayın.
 • Rubikpara, e-posta, telefon, SMS, sohbet uygulamaları, sosyal medya ve benzeri hiçbir kanaldan kullanıcı bilgilerinizi ve şifrenizi istemez. Lütfen bu bilgilerinizi, kendisini Rubikpara personeli olarak tanıtan kişiler de dahil olmak üzere kimseyle, hiçbir koşulda paylaşmayın.
 • Yaptığınız işlemlere dair tutar, alıcı, açıklama, referans numarası gibi bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmayın.
 • Telefonda ve sair mecralarda kendisini polis, avukat, savcı ve benzeri kamu görevlileri olarak tanıtan ve sizden Rubikpara hesabınız üzerinden para göndermenizi, fatura ödemenizi ve benzeri işlemleri yapmanızı isteyen kimselere inanmayın, kamu görevlilerinin sizden hiçbir zaman böyle bir talebi olmayacaktır.
 • Ödül kazandığınızı söyleyerek komisyon göndermenizi isteyen, taşınır ya da taşınmaz bir varlık için (araba, ev ve benzeri) kaparo isteyen veya çeşitli nedenlerle para isteyen kişilerin dolandırıcı olabileceğini lütfen göz önünde bulundurun ve tanımadığınız kişilere para gönderirken çok dikkatli olun.
 • Eğer Rubikpara web sitesine şifrenizle giriş yapmanızdan sonra cep telefonunuza tek kullanımlık SMS şifresi ulaşmazsa, şifre bilgilerinizi çalmaya çalışan bir taklit siteye girmeye çalışıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda lütfen bize acilen info@rubikpara.com e-posta adresinden ulaşın.
 • Kullanıcı bilgileriniz ile Rubikpara hesaplarınıza giriş yaparken, lütfen etrafınızda giriş yaptığınız ekranı veya klavyeyi gizleyin, izleyen kişilerin olmamasına dikkat edin.
 • Rubikpara hesabınıza giriş yapmak için kullanacağınız bilgisayar ve tek kullanımlık SMS şifresini alacağınız cep telefonu üzerinden bilgilerinizin virüs ve benzeri yöntemlerle çalınmaması için lütfen gerekli güvenlik önlemlerini alın. Her zaman lisanslı ve güncel işletim sistemi ile programlar kullanın. Anti virüs, anti spyware ve güvenlik duvarı gibi güvenlik uygulamalarını kullanmaya özen gösterin. Bilgilerinizin erişebileceği ortak kullanıma açık bilgisayarlardan veya ortak kullanıma açık, güvenliğinden emin olmadığınız internet ağlarından giriş yapmayın.
 • Cep telefonunuza gelen tek kullanımlık SMS şifresinin dolandırıcıların eline geçmemesi için telefonunuza sadece güvenli uygulama mağazalarından uygulama indirin, bluetooth ve kızılötesi gibi kanallardan gönderilen kaynağını bilmediğiniz dosyaları kabul etmeyin. Jailbreak veya root işlemi uygulanmış cihazlar üzerinden Rubikpara hesaplarınıza giriş yapmayın.
 • SIM kartınızın veya telefonunuzun herhangi bir şekilde kaybolması, çalınması veya SIM kartınızın kopyalandığından şüphelenmeniz durumlarında acilen operatörünüzle iletişime geçerek hattınıza yetkisiz erişimleri engelletin. Böyle bir durumda lütfen bize acilen info@rubikpara.com e-posta adresinden ulaşın ve SIM kartınızın veya telefonunuzun kaybolduğunu bildirin.
 • Şifrelerinizin herhangi bir şekilde ele geçirildiğinden şüphelendiğiniz durumlarda lütfen vakit kaybetmeden şifrenizi yenileyin veya bizimle info@rubikpara.com e-posta adresinden hesabınıza yetkisiz erişimlerin engellenmesi için iletişime geçin.
 • Unutmayın ki; hesap bilgilerinizi, kullanıcı bilgilerinizi, şifrenizi ve tek kullanımlık SMS şifresini kimseyle paylaşmamanız ve korumanız gereklidir. Lütfen bilgilerinizi herhangi bir yerde yazılı olarak bulundurmayın ve çanta, cüzdan gibi yerlerde veya başkalarının ulaşabileceği herhangi bir yerde saklamayın. Bu bilgilerinizin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasıyla oluşabilecek kayıp ve zararlardan Rubik Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu A.Ş. sorumlu değildir.
 • Rubikpara hizmetlerine ilişkin kesinti ve benzeri duyurular ile genel bilgilendirmelere https://www.rubikpara.com/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Güvenliğiniz için aklınıza takılan tüm sorularınızı ve şikâyet ile önerilerinizi bizlere info@rubikpara.com e-posta adresinden dilediğiniz zaman iletebilirsiniz.
 • Kurumsal
 • Sanal Pos
 • Fiziki Pos
 • Dijital Cüzdan